Sporty

Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Hokej

Lední hokej

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie


Lední hokej (někdy prostě jen hokej), je týmový sport hraný na ledě. Je to jeden z nejrychlejších sportů na světě. Hráči na bruslích dosahují vysokých rychlostí a vystřelený puk někdy přesáhne i rychlost 160 km/h.

Hokej vznikl koncem 19. století v Kanadě, ale brzy se rozšířil i do Evropy (hlavně severní a střední) a později částečně i do Asie.

Hra

Lední hokej hraje na hokejovém hřišti šest hráčů za každý tým, všichni hráči mají brusle. Cílem hry je vstřelit více gólů než soupeř. Hraje se malým, tvrdým gumovým kotoučem, který se nazývá puk. Hráči kontrolují puk dlouhými holemi s čepelí tzv. hokejkami. Hokejka je na svém dolním konci zahnutá. Hráči také mohou měnit směr pohybu puku svým tělem, včetně rukou či bruslí. Platné jsou dvě výjimky. První je zákaz přihrát rukou puk svému spoluhráči mimo obranné pásmo. A za druhé nesmějí vstřelit puk do branky úmyslně čímkoliv jiným než hokejkou. Jeden z šesti hráčů je brankář, jehož hlavním úkolem je nepustit puk do branky. Brankář má speciální vybavení a má zvláštní práva, jako je možnost přikrýt puk a tím zastavit hru. Každý tým může mít na soupisce maximálně 22 hráčů, z nichž 2 jsou brankáři. Střídání hráčů je možno kdykoliv i během hry.

Zbylých pět hráčů se dělí na tři útočníky a dva obránce. Útočnické pozice jsou levé křídlo, střední útočník a pravé křídlo. Útočníci spolu většinou hrají v útočných řadách (hovorově lajnách), kde jsou vždy tři útočníci spolu. Často se vyměňuje celá pětka hráčů najednou. Optimální délka jednoho střídání je necelá minuta. Většina týmů hraje na čtyři útočné řady a tři obrané dvojice. To se však může v různých zemích měnit.

Důležitou součástí hry jsou rozhodčí. Bývají tři – jeden hlavní a dva čároví. Hlavní má na starost regulérnost hry – fauly. V některých soutěžích jsou hlavní rozhodčí dva. Například v Play-off České extraligy.

Hrazení (mantinely) okolo hřiště napomáhají udržet puk ve hře, i díky nim hra často trvá několik minut bez přerušení. Když je hra zastavena, pokračuje se vhazováním. V hokeji jsou dvě základní pravidla, která omezují pohyb puku. Je to zakázané uvolnění a postavení mimo hru.

Zbývající vlastnosti hry jsou do značné míry závislé na přesných pravidlech, která jsou použita. Dvě nejdůležitější jsou od Mezinárodní hokejové federace (IIHF) a od severoamerické NHL, která je často považována za nejlepší profesionální ligu na světě. Pravidla českého hokeje jsou prakticky shodná s pravidly IIHF.

Pro úpravu ledové plochy se od 50. let 20. století používají rolby.

Hokejové turnaje a soutěže

Hokej v České republice


Pozemní hokej

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie


Pozemní hokej je populární sport určený pro ženy i muže, v České republice spíše ustupující do pozadí na úkor ledního hokeje, hokejbalu a florbalu. Jedná se o klasický staroanglický sport, mezi které lze zařadit i kriket a ragby. Ve světě se setkáme obecně s názvem hokej „hockey“, v české republice se termín hokej používá primárně pro hokej lední.

Pozemní hokej je na světové scéně prezentován několika turnaji v mužské i ženské kategorii. Znám je především jako olympijský sport a to již od roku 1908. Jednou za čtyři roky je možné sledovat Mistrovství světa v pozemním hokeji „Hockey World Cup“. Každý rok se 6 nejlepších týmů, dle žebříčku FIH – International Hockey Federation, utká na Poháru Mistrů „Champions Trophy“. Velmi prestižní je i Mistrovství světa juniorů do 21 let.

Do osmdesátých let 20. století dominovaly světové scéně pozemního hokeje Indie a Pákistán a to především díky skvělé technické vyspělosti hráčů. Od té doby se na špičku tlačí především týmy Nizozemska, Německa, Španělska, Nového Zélandu a Austrálie. Mezi silné evropské týmy patří také Anglie a Belgie. Ostatní evropské země včetně České republiky trpí výkonnostními výpadky a nepatří mezi světovou mnohdy ani evropskou elitou.
Dle „ABN AMRO WorldHockey Team Rankings“ mužů je k 30. červnu 2008 Česká republika na 22. místě na světě, což je asi nejlepší umístění v historii. 1. Austrálie, 2. Německo, 3. Nizozemí, 4. Španělsko, 5. Jižní Korea, 6. Argentina, 7. Pákistán, 8. Anglie, 9. Indie, 10. Japonsko, 11. Nový Zéland, 12. Belgie, 13. Jihoafrická Republika, 14. Malajsie, 15. Kanada, 16. Francie, 17. Čína, 18. Irsko, 19. Egypt, 20. Chile, 21. Polsko, 22. Česká republika

V ženském hokeji byl dlouho nejlepším týmem Nizozemsko, ovšem v posledních letech jim velice silně šlape na paty Austrálie. Velice silné jsou také týmy Indie, Číny, Jižní Koreje, Argentiny a Německa.

Pozemní hokej je celosvětově zastřešen International Hockey Federation (FIH). Český svaz pozemního hokeje (ČSPH) spadá ještě pod European Hockey Federation (EHF).

Pro mediální zviditelnění pozemního hokeje byla v roce 2007 ustavena European Hockey League (EHL) – obdoba fotbalové ligy mistrů. Jejím prvním vítězem se stal tým německý tým Ulenhorster HC po vítězství nad nizozemským HGC. Soutěž je pořádána každý rok za účasti 24 nejlepších klubových týmů Evropy.

Pozemní hokej se v Evropě i ve světě hraje na mnoha klubových úrovních, ale jen málo hráčů je skutečnými profesionály. Většina hráčů se věnuje hokeji během studia, případně během zaměstnání na částečný úvazek, který doplňuje trenérskou činností v klubech.
V České Republice stejně jako v Německu, Polsku a Rakousku je velice populární zimní varianta pozemního hokeje – halový pozemní hokej. Jde o variantu hranou v hale o šesti hráčích včetně brankáře na každé straně. Halový hokej je velice atraktivní pro diváka a vyžaduje excelentní techniku od hráčů.

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.